Palby Fyn Cup 2019

24 - 26 maj - 2019

Foreløbige resultater kl. 9:09 May 30, 2019

Palby Fyn Cup 2019 - 1 Grp

Start: 1 - TUR, Finishes: Code, Time: 24/5/19@11:00:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
1 Bavaria 30 cruiser OX 2950 Ydun John Svensson Dronningborg Baadelaug   25/5/19@21:44:06 1:10:44:06 0:00:00 1 1 1 TUR / CRUISING 1  
4 NF30 DEN 21 Freja Jesper Mikkelsen Horsens Sejlklub   25/5/19@16:07:02 1:5:07:02 0:00:00 1 1 1 TUR / CRUISING 1 1. Præmie
5 Albin Delta DEN 161 Smulan VIII Hans Andersen BSV   25/5/19@14:53:53 1:3:53:53 0:00:00 1 1 1 TUR / CRUISING 1  
9 Bavaria 30C x Enjoy Claus Christian Vinther Middelfart Sejlklub   25/5/19@15:18:02 1:4:18:02 0:00:00 1 1 1 TUR / CRUISING 1 2. Præmie
10 Halberg Rassy 352 DEN 364 Abelone Steen Lampe Aarøsund Bådelaug   25/5/19@16:30:23 1:5:30:23 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
11 Bavaria 36 Den 1 Margrethe ll Niels Arne Johansen Bogense   25/5/19@12:27:11 1:1:27:11 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1 4. Præmie
12 dehler duetta du645 mimi lars hvedegaard kaløvig   25/5/19@15:32:40 1:4:32:40 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1 2. Præmie
13 Bavaria 34 DEN 140 Fru Grøn Jan Grønfeldt Grenaa Sejlklub   25/5/19@13:42:39 1:2:42:39 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
14 Hanse 355 DEN 28 B&B Finn Rodding Sejlklubben Neptun   25/5/19@13:02:37 1:2:02:37 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
15 Bavaria 33 DEN 302 Mini Lars Petersen Lynæs   25/5/19@13:59:46 1:2:59:46 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1 3. Præmie
18 Dehler 34 DEN 12 Ø-Pigen John Groth Svendborg Sunds Sejlklub   25/5/19@09:23:44 22:23:44 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
19 Hanse 315 DEN 395 Ariel Jacob Christensen Marbæk Sejl og Motorbådsklub   25/5/19@13:00:27 1:2:00:27 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
20 Bavaria 37 - VIDA Mads Lillelund Bogense   25/5/19@14:37:54 1:3:37:54 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
21 Bavaria 340 caribia DEN 566 Nordstrøm Mikkel Stephensen Bogense   25/5/19@13:10:01 1:2:10:01 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1 1. Præmie
22 Jeanneau Sun Fast 37 DEN 7899 Joanna Johannes Lundsfryd Jensen Middelfart Sejlklub   25/5/19@11:14:11 1:0:14:11 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
23 Bavaria 37 B37 La Fontaine Birgitte Duch Egaa   25/5/19@15:05:01 1:4:05:01 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
24 Bandholm 33 16 Victoria Peder Eriksen Juelsminde   25/5/19@13:50:39 1:2:50:39 0:00:00 2 1 1 TUR / CRUISING 1  
25 Seascape 24 Den 2 Blue Marlin Steffen Christensen Aarhus Sejlklub   25/5/19@11:12:11 1:0:12:11 0:00:00 3 1 1 TUR / CRUISING 1  
29 Swan 42, Ron Holland 1981 SWE 8884 Freya Frank Maar Ærøskøbing   25/5/19@09:19:12 22:19:12 0:00:00 3 1 1 TUR / CRUISING 1 2. Præmie
31 Bavaria 42 DEN900 Frida Henrik Kjersgaard Johansen Bogense   25/5/19@12:23:17 1:1:23:17 0:00:00 3 1 1 TUR / CRUISING 1  
33 Seascape 24 DEN 1 Anna Anders Lamberg Aarhus sejlklub   25/5/19@10:40:23 23:40:23 0:00:00 3 1 1 TUR / CRUISING 1 1. Præmie
34 Seascape 24 DEN 96 Ivalu Martin Hammershøj Olesen Kaløvig Bådelaug   25/5/19@10:54:22 23:54:22 0:00:00 3 1 1 TUR / CRUISING 1 4. Præmie
35 Beneteau Oceanis 461 Ingen Sørine III Søren Nygaard Andersen Juelsminde Sejlklub   25/5/19@12:04:51 1:1:04:51 0:00:00 3 1 1 TUR / CRUISING 1  
38 Dehler 36 JV 0 Deh-licious Jan Holst Bogense Sejlklub   25/5/19@09:48:06 22:48:06 0:00:00 3 1 1 TUR / CRUISING 1  
320 T 34 DEN 12 IA Jørn Olsen Marselisborg   25/5/19@11:41:44 1:0:41:44 0:00:00 3 1 1 TUR / CRUISING 1 3. Præmie
32 Dufour 385 DEN49 Vaiana Nicolai Pedersen Fredericia Sejlklub     DNF   3 1 1 TUR / CRUISING 26  
36 Beneteau First 456 DEN 6687 Lapizlazuli Jesper Petersen Marselisborg     DNF   3 1 1 TUR / CRUISING 26  
27 Harmony 38 Ingen Eureka Henrik Sveigaard Fredericia     DNF   3 1 1 TUR / CRUISING 26  
30 Bavaria 38 AC DEN 67 Mille Kenneth Andersen Bogense     DNF   3 1 1 TUR / CRUISING 26  
26 Moody425 DEN 5167 Joanna Carsten Appelt Fredericia Motorbådsklub     DNS   3 1 1 TUR / CRUISING 26  
17 Dufour Arpege 30 GE 461 Mädchen Jørgen Roost List Fredericia Sejlklub     DNF   2 1 1 TUR / CRUISING 26  
16 Mamba 35 DEN 2 Marit Jesper Poulsen Bogense Sejlklub     DNF   2 1 1 TUR / CRUISING 26  
8 Jeanneau Fantasia 27 DEN 197 Serenity Marco Richartz Bogense Sejlklub     DNF   1 1 1 TUR / CRUISING 26  
2 Sunwind 29 DEN 10 Windy Søren Steen Middelfart Sejlklub     DNF   1 1 1 TUR / CRUISING 26  
3 Bianca27 DEN 38 Sirius Steen Munk-Petersen hsf     DNF   1 1 1 TUR / CRUISING 26  
6 Albin 79 DEN 131 Albinoni Gitte Mølgaard Neptun Vejle     DNF   1 1 1 TUR / CRUISING 26  
7 Maxi 77 DEN 2336 Lady Blue bruno neigaard Kolding     DNC   1 1 1 TUR / CRUISING 37  
28 IMX 40 FRA 28465 Virak Rane Hjorhöy Frederikssund sejlklub     DNC   3 1 1 TUR / CRUISING 37  
37 Seascape 24 DEN 52 Danish Seascape Per Cederberg Aabenraa Sejl Club     DNC   3 1 1 TUR / CRUISING 37  

Palby Fyn Cup 2019 - 2 Grp

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@11:15:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
60 Albin Express DEN 115 Explorer Søren Juel Ballen Sejlklub 651.8 25/5/19@11:26:30 1:0:11:30 1:2:00:04 5 2 2 DH (GPH) 1  
39 Drabant 24 DEN140 Aviaja Thomas Gerlach Hadsund Sejlklub 688.8 25/5/19@13:21:21 1:2:06:21 1:2:29:49 4 2 2 DH (GPH) 2  
53 H-båd DEN 308 Frk. Himmelblå Lasse Laursen Brejning Båd Klub 672.0 25/5/19@13:08:54 1:1:53:54 1:2:56:00 5 2 2 DH (GPH) 3  
42 Drabant 24 DEN 136 Rubella Henrik Wamsler Lynæs sejl og kajak klub 679.8 25/5/19@13:33:22 1:2:18:22 1:3:02:32 4 2 2 DH (GPH) 4  
54 H-båd DEN 529 Al-Fi Allan Dalskov-Andersen Middelfart Sejlklub 672.0 25/5/19@13:39:58 1:2:24:58 1:3:27:04 5 2 2 DH (GPH) 5  
61 Larsen 25 DEN 37 Beth Simon Kjær Bugten Aarhus 648.6 25/5/19@12:47:13 1:1:32:13 1:3:28:08 5 2 2 DH (GPH) 6  
58 Nordisk Familiebåd Den 49 Femmeren Jesper Fog Kaløvig Bådelaug 652.4 25/5/19@12:57:03 1:1:42:03 1:3:29:14 5 2 2 DH (GPH) 7  
66 Maxi 999 DEN 109 Frida Peter H Hansen Bogense 628.0 25/5/19@12:25:43 1:1:10:43 1:3:54:01 6 2 2 DH (GPH) 8  
56 Solus 29 DEN 12 Sofie Kenny Hansen Kerteminde sejlklub 656.0 25/5/19@13:35:07 1:2:20:07 1:3:59:01 5 2 2 DH (GPH) 9  
40 Drabant 24 DEN 74 Snobelbak Svenn Thunøe Holbæk sejlklub 684.4 25/5/19@14:47:00 1:3:32:00 1:4:05:35 4 2 2 DH (GPH) 10  
63 Hanse 301 DEN 35 Freelancer Per Scheel Rasmussen Holbæk sejlklub 634.2 25/5/19@13:05:36 1:1:50:36 1:4:19:38 6 2 2 DH (GPH) 11  
41 Duet 25 DEN 37 Duet Nemo Michael Terp Knudsen Middelfart Sejlklub 680.4 25/5/19@14:55:33 1:3:40:33 1:4:23:20 4 2 2 DH (GPH) 12  
71 Granada 35 DEN 6 Victoria Torben Vagn Rasmussen Køge 615.4 25/5/19@12:26:38 1:1:11:38 1:4:23:55 6 2 2 DH (GPH) 13  
69 Albin Nova DEN 188 Tridens Knud Erik Graversen Middelfart Sejlklub 624.6 25/5/19@12:59:58 1:1:44:58 1:4:36:05 6 2 2 DH (GPH) 14  
72 Albin Nova DEN 275 Bossanova Jakob Richard Olsen Sønderballe Baadelaug 614.2 25/5/19@12:40:02 1:1:25:02 1:4:40:04 6 2 2 DH (GPH) 15  
43 Polaris Drabant D102 Penelope Kari Brandsgård Brejning Båd Klub 672.6 25/5/19@14:54:57 1:3:39:57 1:4:40:40 4 2 2 DH (GPH) 16  
62 Maxi 909 DEN 44 La Vida Frank Rhode Lynæs 641.8 25/5/19@13:52:09 1:2:37:09 1:4:48:43 5 2 2 DH (GPH) 17  
70 Wauquiez 37 Chance DEN 1 Jolie Brise Helge Kold Faldsled Sejlklub 617.8 25/5/19@13:02:17 1:1:47:17 1:4:54:03 6 2 2 DH (GPH) 18  
51 Grinde DEN 101 Grog Allan Rye Sejlklubben Ebeltoft Vig 645.2 25/5/19@14:24:01 1:3:09:01 1:5:12:45 4 2 2 DH (GPH) 19  
68 Jeanneau Sun Odyssey 349 DEN 1 DUVE Peter Anker Jakobsen Marselisborg Sejlklub 627.4 25/5/19@13:54:12 1:2:39:12 1:5:23:53 6 2 2 DH (GPH) 20  
47 Shipman 28 DEN 4630 Foxy Martin Andersen Bogense 655.6 25/5/19@15:22:23 1:4:07:23 1:5:47:12 4 2 2 DH (GPH) 21  
44 Maxi 84 DEN 436 Isabel Carsten Højgaard Fredericia Sejlklub 666.4 25/5/19@15:52:07 1:4:37:07 1:5:52:06 4 2 2 DH (GPH) 22  
50 Grinde DEN 104 Freja Peter Riisberg SNV 649.4 25/5/19@15:20:50 1:4:05:50 1:5:59:55 4 2 2 DH (GPH) 23  
49 Maxi Fenix DEN 923 Kong-Kurs Kurt Corfixsen Lynæs 655.4 25/5/19@15:38:10 1:4:23:10 1:6:03:27 4 2 2 DH (GPH) 24  
45 Maxi Magic DEN 82 Puff Johnny Christensen Hou Bådelaug 662.8 25/5/19@16:01:33 1:4:46:33 1:6:09:49 4 2 2 DH (GPH) 25  
65 Granada 31 DEN 65 Olivia Max Larsen Havnsø 629.6 25/5/19@15:17:44 1:4:02:44 1:6:42:21 6 2 2 DH (GPH) 26  
64 maxi 95 DEN 322 Maxine Christian Thomsen Fredericia sejlklub 630.6 25/5/19@15:42:14 1:4:27:14 1:7:04:33 6 2 2 DH (GPH) 27  
67 Granada 31 DEN 239 Frigg Poul Overgaard Mariager Sejlklub 627.6 25/5/19@15:55:56 1:4:40:56 1:7:25:09 6 2 2 DH (GPH) 28  
57 Mamba 29 DEN 187 Topsy Troels Vinding Faaborg Sejlklub 655.0 25/5/19@19:17:04 1:8:02:04 1:9:43:16 5 2 2 DH (GPH) 29  
59 Albin Express DEN 999 AV_CENTER Svend Bæk Middelfart 651.8   DNF   5 2 2 DH (GPH) 30  
55 Solus 29 DEN23 Kraka Mads Lenschau S/K Lynetten 661.0   DNF   5 2 2 DH (GPH) 30  
46 Shipman 28 DEN 4679 Anna Michael Sørensen Fjellebroen 661.8   DNF   4 2 2 DH (GPH) 30  
48 RJ-85 special DEN 332 Tante Olga Lars Vejsager Jørgensen Korsør 657.6   DNF   4 2 2 DH (GPH) 30  
52 Maxi 77 DEN 3032 Klodhans Henrik Zoega Kolding Bådelaug     DNC   4 2 2 DH (GPH) 34  

Palby Fyn Cup 2019 - 3 Grp

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@11:30:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
96 Scan-kap 99 DEN 78 Provence Christian Andersen Sejlkl. Snekken Vordingborg 605.0 25/5/19@09:28:32 21:58:32 1:1:34:44 10 3 3 DH (GPH) 1  
98 Scan-kap 99 DEN 147 Sort Sol Henrik Ilsvard Aabenraa sejl club 605.0 25/5/19@09:29:05 21:59:05 1:1:35:17 10 3 3 DH (GPH) 2  
95 Scan-kap 99 DEN 51 Hvidunderet Karsten Bo Svenningsen Middelfart Sejlklub 605.0 25/5/19@09:41:54 22:11:54 1:1:48:06 10 3 3 DH (GPH) 3  
97 Scan-Kap 99 DEN 52 Spar Es Michael Hansen Grenaa 605.0 25/5/19@09:55:20 22:25:20 1:2:01:32 10 3 3 DH (GPH) 4  
90 Banner 30 DEN 20 fru olsen claus larsen rhss 612.6 25/5/19@11:01:16 23:31:16 1:2:49:59 9 3 3 DH (GPH) 5  
88 Banner 30 Den 15 Bananen Mikael Mogensen Snaptun Sejlklub 622.4 25/5/19@11:56:38 1:0:26:38 1:3:22:49 9 3 3 DH (GPH) 6  
83 X-79 DEN 346 X-Kæresten Anders & Peter Juul Kerteminde 625.6 25/5/19@12:08:56 1:0:38:56 1:3:27:45 8 3 3 DH (GPH) 7  
75 Larsen 28 DEN 31 Simba Lars Dalegaard Brejning Båd Klub 622.4 25/5/19@12:07:45 1:0:37:45 1:3:33:56 7 3 3 DH (GPH) 8  
99 Scan-Kap 99 DEN 18 Carl Frederik Joakim Garde ASK 605.0 25/5/19@11:43:19 1:0:13:19 1:3:49:31 10 3 3 DH (GPH) 9  
89 Banner 30 DEN 85 Mary-lou Bjarne Andersen Middelfart sejlklub 619.8 25/5/19@12:36:58 1:1:06:58 1:4:09:08 9 3 3 DH (GPH) 10 60 min.tillagt
76 Maxi 1000 Den 642 Eauzone Knud Møller Egå 618.8 25/5/19@12:37:07 1:1:07:07 1:4:11:35 7 3 3 DH (GPH) 11  
80 Aphrodite 101 DEN 15 Kasper Jesper Froda Havnsø 607.0 25/5/19@12:19:26 1:0:49:26 1:4:21:02 7 3 3 DH (GPH) 12  
86 X-79 DEN 191 X-wing Jens Hedegaard Kolding Bådlaug 625.6 25/5/19@13:10:24 1:1:40:24 1:4:29:13 8 3 3 DH (GPH) 13  
93 Scan-Kap 99 DEN 71 Jutlander Peder Bo Nielsen Sejlklubben Bugten Aarhus 607.6 25/5/19@12:29:57 1:0:59:57 1:4:30:10 10 3 3 DH (GPH) 14  
74 Impala 30 DEN 24 Frigg Peter Hansen Lundeborg Sejlklub 625.8 25/5/19@13:13:48 1:1:43:48 1:4:32:10 7 3 3 DH (GPH) 15  
84 X-79 DEN 321 Bux bunny Rikke Huusom Faaborg sejlklub 625.6 25/5/19@13:16:10 1:1:46:10 1:4:34:59 8 3 3 DH (GPH) 16  
94 Scan-Kap 99 DEN 81 Amaganolka Jakob Gadegaard Bendixen Aarhus Sejlklub 605.0 25/5/19@12:32:23 1:1:02:23 1:4:38:35 10 3 3 DH (GPH) 17  
78 Mosquito DEN 2 Mosquitoen Jens Lorenzen Gråsten sejlforening 611.0 25/5/19@12:58:33 1:1:28:33 1:4:50:57 7 3 3 DH (GPH) 18  
82 Maxi 1000 DEN634 Maxine Hans Brunsgaard Jørgensen Aabenraa Sejlclub 603.8 25/5/19@12:53:22 1:1:23:22 1:5:02:20 7 3 3 DH (GPH) 19  
87 Banner 30 DEN 100 Pandora Henrik Züricho Aabenraa Sejl Club 623.8 25/5/19@13:43:15 1:2:13:15 1:5:06:13 9 3 3 DH (GPH) 20  
73 Impala30 DEN 40 Scarlett Poul Erik Lading Nappedam 631.0 25/5/19@14:03:40 1:2:33:40 1:5:10:04 7 3 3 DH (GPH) 21  
91 Banner 30 Special DEN 103 Alexandra Gunnar Hansen Norsminde Sejlklub 588.2 25/5/19@12:31:46 1:1:01:46 1:5:16:36 9 3 3 DH (GPH) 22  
321 X-95 DEN 42 Next Level Dan Anker Nielsen Kerteminde 625.0 25/5/19@15:48:06 1:4:18:06 1:7:08:18 7 3 3 DH (GPH) 23  
79 Elan 33 DEN 5299 Dolce Vita Torben Juel Møller Kolding Sejlklub 607.6 25/5/19@15:08:59 1:3:38:59 1:7:09:12 7 3 3 DH (GPH) 24  
77 Omega 30 DEN 37 Aprilsnarren Carsten Lauridsen Sejlklubben Neptun Vejle 618.4   DNS   7 3 3 DH (GPH) 25  
85 X-79 DEN 225 X-MAMSE Torben Lorentsen Fredericia Sejlklub 625.4   DNF   8 3 3 DH (GPH) 25  
81 Impala 31 DEN 200 Sola Ole Steffensen Vallensbæk 604.0   DNF   7 3 3 DH (GPH) 25  
100 Scankap 99 DEN 129 Frk. Fast Jens Fast ASK 605.0   DNF   10 3 3 DH (GPH) 25  
101 Scan-Kap 99 DEN 44 Wanda Per Jørgensen Bogense Sejlklub 604.8   DNF   10 3 3 DH (GPH) 25  
92 Banner30 DEN46 Blue2 Morten Linnebjerg Middelfart Sejlklub     DNC   9 3 3 DH (GPH) 30  

Palby Fyn Cup 2019 - 4 Grp

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@11:45:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
116 BB 10 M DEN 67 Kryss/Hancock Søren Koitzsch SSJ 598.2 25/5/19@09:52:54 22:07:54 1:1:59:44 12 4 4 DH (GPH) 1  
115 X-342 DEN 8342 Xanthe Søren Bredal Egå 598.8 25/5/19@11:02:36 23:17:36 1:3:08:04 12 4 4 DH (GPH) 2  
132 Bavaria 40 cru. Bj. 2008 GER 6120 Manati thorsten heidecker Höruphav Brolaug 573.6 25/5/19@10:31:39 22:46:39 1:3:35:04 13 4 4 DH (GPH) 3  
111 Scanmar 345 GER 21 Martha Felix Halberstadt SVS, Segelv Schwentinemünde 596.2 25/5/19@11:50:23 1:0:05:23 1:4:01:49 11 4 4 DH (GPH) 4  
103 Jenneau 32iunfast Den 693 Fru vognsen Anders Vognsen Vsb 606.8 25/5/19@12:25:31 1:0:40:31 1:4:12:35 11 4 4 DH (GPH) 5  
130 Dufour 34 Den 403 Spes Carsten Rasmussen Grenaa 575.8 25/5/19@11:18:39 23:33:39 1:4:17:01 13 4 4 DH (GPH) 6  
112 Bavaria 33 DEN 435 Windborn Michael Lonsdale Egå Sejlklub 593.0 25/5/19@11:59:45 1:0:14:45 1:4:18:33 11 4 4 DH (GPH) 7  
114 BB 10M DEN 80 Fine Finn Madsen Egå 599.8 25/5/19@12:23:21 1:0:38:21 1:4:26:31 12 4 4 DH (GPH) 8  
102 Elan 295 Den 15 Philina Finn Ehmsen Aabenraa sejl club 608.2 25/5/19@12:53:16 1:1:08:16 1:4:37:06 11 4 4 DH (GPH) 9  
117 Impala 33 DEN 17 Mammagaia Tage Hansen Skærbæk Bådeklub 596.6 25/5/19@12:30:43 1:0:45:43 1:4:41:14 12 4 4 DH (GPH) 10  
122 Faurby 36 DEN 19 Faurschou Høgni Faurschou Aarhus Sejlklub 592.8 25/5/19@12:33:14 1:0:48:14 1:4:52:30 13 4 4 DH (GPH) 11  
129 Dufour 34 DEN 479 No Stress Heine Misfelt Juelsminde sejlklub 578.0 25/5/19@12:02:30 1:0:17:30 1:4:55:48 13 4 4 DH (GPH) 12  
124 Contessa 35 DEN 686 Con - Tiki Søren Grell Assens 585.4 25/5/19@12:22:55 1:0:37:55 1:4:59:12 13 4 4 DH (GPH) 13  
126 Jeanneau Sun odyssey 37 DEN 569 Meditation Peter Krøgh Strandby sejlklub 583.0 25/5/19@12:41:21 1:0:56:21 1:5:23:09 13 4 4 DH (GPH) 14  
131 Dehler 35 cws Den 42 Ni hao Jørn Petersen Horsens sejlklub 574.4 25/5/19@12:27:33 1:0:42:33 1:5:29:08 13 4 4 DH (GPH) 15  
127 Faurby 36 DEN 20 Nordstjernen Niklas Joensen Kastrup Sejlklub 579.8 25/5/19@12:44:04 1:0:59:04 1:5:33:14 13 4 4 DH (GPH) 16  
120 Beneteau First 31.7 Den 8587 White Diamond Peter Steen Christensen Kerteminde Sejlklub 587.2 25/5/19@13:13:43 1:1:28:43 1:5:45:51 12 4 4 DH (GPH) 17  
125 Jouet 37 DEN 37 Rocky Kristian Hansen Kolding sejlklub 584.6 25/5/19@13:14:55 1:1:29:55 1:5:53:02 13 4 4 DH (GPH) 18  
113 Dehler 34/343 DEN 241 Phoenix Mikael Rask Faaborg 603.8 25/5/19@14:41:09 1:2:56:09 1:6:35:07 12 4 4 DH (GPH) 19  
110 jeanneau SO 35 DEN 700 Victory Nickolaj Sørensen Juelsminde/SNV 597.2 25/5/19@14:36:08 1:2:51:08 1:6:45:16 11 4 4 DH (GPH) 20  
106 Lotus Scandinavia DEN 9 Paula Michael Christiansen Horsens sejlklub 602.0 25/5/19@14:53:29 1:3:08:29 1:6:51:35 11 4 4 DH (GPH) 21  
123 Faurby 36 DEN 77 Neser III Lars Stenild Norsminde sejlklub 586.0 25/5/19@14:37:39 1:2:52:39 1:7:12:33 13 4 4 DH (GPH) 22  
119 Dehler 343 DEN 772 Stinne Tage Pedersen KBL 589.6 25/5/19@15:18:03 1:3:33:03 1:7:44:40 12 4 4 DH (GPH) 23  
104 Elan 31 DEN 14 KAFFE Karin Østergaard Kolding Sejlklub 606.0 25/5/19@16:13:16 1:4:28:16 1:8:02:10 11 4 4 DH (GPH) 24  
109 Jeanneau Sun Odyssey 32i Den 753 Najust Sten Lembo Marselisborg Sejlklub 600.4 25/5/19@17:08:36 1:5:23:36 1:9:10:23 11 4 4 DH (GPH) 25  
107 Opus 35 Den 4269 Santa Monica Poul Fibæk Laursen Århus Sejlklub 601.8 25/5/19@17:33:07 1:5:48:07 1:9:31:41 11 4 4 DH (GPH) 26  
121 Contrast 36 DEN 43 EL:CON Rune Dyrvig Bogense Sejlklub 581.6   DNF   13 4 4 DH (GPH) 27  
128 Dufour34 CR DEN 476 Freedom Steen Hempel Sparsø Skærbæk Bådeklub 579.8   DNS   13 4 4 DH (GPH) 27  
133 Bavaria 38 DEN 755 Frk. Søsmil Steen Olesen Kaløvig Bådelaug 567.6   DNS   13 4 4 DH (GPH) 27  
105 Norlin 34 MK I DEN 65 Lady Norline Christopher Frederiksen Næstved 603.6   DNC   11 4 4 DH (GPH) 30  
108 Faurby 330 DEN 3802 Pondus Dan Nielsen ASK 600.6   DNC   11 4 4 DH (GPH) 30  
118 X-102 DEN 119 oneXtoo René van Laer Rungsted sejlklub 596.2   DNC   12 4 4 DH (GPH) 30  

Palby Fyn Cup 2019 - 5 Grp

Start: 5, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@12:00:00, Distance: 138
Start: 6, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@12:15:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
151 Ylva DEN 69 Den Røde Løber Leif Pehrson Bogense Sejlklub 578.6 25/5/19@08:41:33 20:41:33 1:1:18:28 16 5 5 DH (GPH) 1  
155 Ylva DEN35 Orkanen Bo Lindegaard Middelfart Sejlklub 578.6 25/5/19@08:47:19 20:47:19 1:1:24:14 16 5 5 DH (GPH) 2  
143 X-332 DEN-1444 Kraken Kasper Wedersøe HAS 581.6 25/5/19@09:24:49 21:24:49 1:1:54:50 15 5 5 DH (GPH) 3  
160 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen Sejlklubben København 572.0 25/5/19@09:28:44 21:13:44 1:2:05:50 17 5 6 DH (GPH) 4  
176 X 99 DEN 520 Rosa-Lux Rasmus Lamberts Sønderborg Yacht Club 572.0 25/5/19@09:31:59 21:16:59 1:2:09:05 17 5 6 DH (GPH) 5  
139 Luffe 37 DEN 81 Eva Søren Pedersen Juelsminde Sejlklub 572.6 25/5/19@09:21:15 21:21:15 1:2:11:58 14 5 5 DH (GPH) 6  
147 X-332 GER 6832 X-CELERATOR Michael Müller SVAOe 579.0 25/5/19@09:41:28 21:41:28 1:2:17:28 15 5 5 DH (GPH) 7  
136 Luffe 37 DEN 177 Sutten Michael Jorsal Sejlklubben Ebeltoft Vig 576.6 25/5/19@09:37:14 21:37:14 1:2:18:45 14 5 5 DH (GPH) 8  
157 X-99 DEN 297 Experience Ulrik Meyer Nielsen Bogense Sejlklub 572.0 25/5/19@09:44:29 21:29:29 1:2:21:35 17 5 6 DH (GPH) 9  
162 X-99 DEN 467 Maxx Thomas Nielsen Svendborg sunds sejlklub 572.0 25/5/19@09:48:53 21:33:53 1:2:25:59 17 5 6 DH (GPH) 10  
148 X-332 DEN 357 FrisbæX Jens Sørensen Århus Sejlklub 578.2 25/5/19@09:56:27 21:56:27 1:2:34:17 15 5 5 DH (GPH) 11  
149 X-332 DEN 236 Bluenose Kim Henriksen Holbæk Sejlklub 575.8 25/5/19@09:52:43 21:52:43 1:2:36:05 15 5 5 DH (GPH) 12  
177 X-99 DEN 428 Exile Flemming R. Christensen Aabenraa Sejlclub 572.0 25/5/19@09:59:27 21:44:27 1:2:36:33 17 5 6 DH (GPH) 13  
168 X-99 DEN 573 Niller Jens Haldager Sejlklubben Sundet Kbh 572.0 25/5/19@10:01:24 21:46:24 1:2:38:30 17 5 6 DH (GPH) 14  
169 X-99 DEN 103 Liv Kim Rene Hansen S/K Lynetten 572.0 25/5/19@10:12:02 21:57:02 1:2:49:08 17 5 6 DH (GPH) 15  
156 Ylva Den 49 Bejs Søren Dybkjær Ditlev Fredericia Sejlklub 568.0 25/5/19@10:03:23 22:03:23 1:3:04:41 16 5 5 DH (GPH) 16  
140 X-332 DEN 110 Xelinna Poul johannsen Egå 583.6 25/5/19@10:42:26 22:42:26 1:3:07:51 15 5 5 DH (GPH) 17  
161 X-99 DEN 421 Skyggefaxe Michael Jeppesen Sundet 572.0 25/5/19@10:31:28 22:16:28 1:3:08:34 17 5 6 DH (GPH) 18  
172 X-99 GER 412 Noodles Ulrich Martens SLRV 572.0 25/5/19@10:32:09 22:17:09 1:3:09:15 17 5 6 DH (GPH) 19  
144 x-332 DEN-676 Liming Baigo Jacob Bang Svendborg Sunds Sejlklub 580.4 25/5/19@10:40:30 22:40:30 1:3:13:17 15 5 5 DH (GPH) 20  
158 X-99 DEN 111 Fru Larsen Normann Sloth Roskilde 572.0 25/5/19@10:42:16 22:27:16 1:3:19:22 17 5 6 DH (GPH) 21  
174 X-99 DEN 21 VæltePeter Torben Høiby Egå 572.0 25/5/19@10:43:57 22:28:57 1:3:21:03 17 5 6 DH (GPH) 22  
171 X-99 DEN 375 Six-pack Gorm Dahlstrøm Snekken Vordingborg 572.0 25/5/19@10:47:57 22:32:57 1:3:25:03 17 5 6 DH (GPH) 23  
146 X-332 DEN 223 Xdream Henning Ebdrup Nielsen Bogense Sejlklub 580.0 25/5/19@10:55:53 22:55:53 1:3:29:35 15 5 5 DH (GPH) 24  
175 X-99 DEN 518 Relax kim sørensen Korsør 572.0 25/5/19@10:56:07 22:41:07 1:3:33:13 17 5 6 DH (GPH) 25  
154 Ylva DEN 90 Giraffen Torben Pedersen Fredericia Sejlklub 578.6 25/5/19@11:12:00 23:12:00 1:3:48:55 16 5 5 DH (GPH) 26  
167 X-99 GER 462 andiamo Matthias Retzlaff WSCW 572.0 25/5/19@11:15:25 23:00:25 1:3:52:31 17 5 6 DH (GPH) 27  
134 Luffe 37 DEN 12 Classic Georg Thuesen Faaborg 581.4 25/5/19@11:28:08 23:28:08 1:3:58:37 14 5 5 DH (GPH) 28  
142 X-332 DEN 320 Xantia Gert Daugaard Hejlsminde Bådlaug 582.2 25/5/19@11:44:43 23:44:43 1:4:13:21 15 5 5 DH (GPH) 29  
138 Luffe 37 DEN30 Rith Jan Schou Petersen Holbæk Sejlklub 576.6 25/5/19@11:32:09 23:32:09 1:4:13:40 14 5 5 DH (GPH) 30  
159 X-99 DEN 425 Maxine Morten Vinther Vallensbæk 572.0 25/5/19@11:37:18 23:22:18 1:4:14:24 17 5 6 DH (GPH) 31  
165 X-99 DEN 155 x3m Jesper Stentoft Kolding Sejlklub 572.0 25/5/19@11:43:43 23:28:43 1:4:20:49 17 5 6 DH (GPH) 32  
137 Luffe 37 DEN 75 Seaflyer Peder Villemoes Skærbæk Bådeklub 576.6 25/5/19@11:40:40 23:40:40 1:4:22:11 14 5 5 DH (GPH) 33  
173 X-99 DEN 228 Xarah Kasper Jørgensen Korsør Sejlklub 572.0 25/5/19@11:57:45 23:42:45 1:4:34:51 17 5 6 DH (GPH) 34  
135 Luffe 37 DEN 16 Frække Frida Them Dreyer havnsøsejlklub 576.6 25/5/19@12:15:33 1:0:15:33 1:4:57:04 14 5 5 DH (GPH) 35  
164 X-99 DEN 153 Frøken X Henrik Pedersen Køge Sejlklub 572.0 25/5/19@12:29:11 1:0:14:11 1:5:06:17 17 5 6 DH (GPH) 36  
170 X-99 DEN 569 Limone Morten Millard Nielsen Kaløvig Bådlaug 572.0 25/5/19@12:50:23 1:0:35:23 1:5:27:29 17 5 6 DH (GPH) 37  
166 X-99 DEN 9 X-Factor Thomas Mantzius Korsør Sejlklub 572.0   DNF   17 5 6 DH (GPH) 38  
150 X-332-S DEN 367 Andrea Christian Caspersen Sejlcenter Nivå 568.0   DNF   15 5 5 DH (GPH) 38  
141 X-332 DEN 5093 Ripasso Henrik Frederiksen Horsens Sejlklun 583.4   DNF   15 5 5 DH (GPH) 38  
145 x-332 Den 42 Pelex Per Kristiansen Helsingør Sejlklub 580.2   DNF   15 5 5 DH (GPH) 38  
152 Ylva DEN 81 Løvehjerte John Jalving Bogense Sejlklub 578.6   DNC   16 5 5 DH (GPH) 42  
153 Ylva DEN 22 Nunkeri Frank Back Madsen SKB 578.6   DNC   16 5 5 DH (GPH) 42  
163 X-99 DEN 455 Mijola Lars Jensen Sundet sejlklub KBH 572.0   DNC   17 5 6 DH (GPH) 42  

Palby Fyn Cup 2019 - 6 Grp

Start: 7, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@12:30:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
212 Molich 10M DEN 48 Trines Tvangsarv Per Risvang Århus Sejlklub 550.8 25/5/19@08:42:33 20:12:33 1:1:53:25 23 6 7 DH (GPH) 1  
195 Arcona340 DEN 8811 Aurora claus Dalbøge Egå Sejlklub 562.6 25/5/19@09:38:07 21:08:07 1:2:21:50 20 6 7 DH (GPH) 2  
207 X-362 Sport DEN 153 Andrea Christian de Lichtenberg Vedbæk Sejlklub 558.8 25/5/19@09:57:49 21:27:49 1:2:50:17 22 6 7 DH (GPH) 3  
186 CB66 Racer DEN 132 CaBoom Klaus Rønn Madsen Bork Bådelaug 604.0 25/5/19@11:50:57 23:20:57 1:2:59:27 19 6 7 DH (GPH) 4  
192 Omega 42 Den 2 Kallemuffen Søren Nørgaard Hou Bådelaug 567.0 25/5/19@10:29:13 21:59:13 1:3:02:49 20 6 7 DH (GPH) 5  
183 Dehler 36 Den 124 Movida Rene Andersen Sejlklubben Neptun Vejle 567.8 25/5/19@10:50:18 22:20:18 1:3:22:04 18 6 7 DOUBLEHANDED(GPH) 6  
193 Faurby 363 DEN 64 Flicka III Thomas Pedersen KBL 566.0 25/5/19@10:55:39 22:25:39 1:3:31:33 20 6 7 DH (GPH) 7  
209 X-362 Sport DEN 448 Nonno Stelio Peter Jørgensen Sejlklubben Neptun Vejle 545.4 25/5/19@10:12:28 21:42:28 1:3:35:45 22 6 7 DH (GPH) 8  
203 Hanse 370 DEN 423 Dohni Jens Lyhne Marselisborg Sejlklub 560.2 25/5/19@10:47:56 22:17:56 1:3:37:10 21 6 7 DH (GPH) 9 Protest
194 Omega 42 Den 141 Tam Tam Kaj Ebler Hansen Middelfart sejlklub 563.2 25/5/19@10:54:57 22:24:57 1:3:37:17 20 6 7 DH (GPH) 10  
184 Diva 39 DEN 137 Ophelia Therkild Nielsen Ebeltoft Sejlklub 561.6 25/5/19@10:53:41 22:23:41 1:3:39:42 18 6 7 DOUBLEHANDED(GPH) 11  
182 Drabant 38 DEN 14 Mio Jan Ankerstjerne Aarhus Sejlklub 570.4 25/5/19@11:23:25 22:53:25 1:3:49:12 18 6 7 DOUBLEHANDED(GPH) 12  
202 Hanse 370 Den 489 Karma Jens Peter Bendixen Egå Sejlklub 560.4 25/5/19@11:06:43 22:36:43 1:3:55:30 21 6 7 DH (GPH) 13 Protest
197 X-34 DEN 49 X2 LARS HOFF Aarhus sejlklub 561.4 25/5/19@11:18:08 22:48:08 1:4:04:37 20 6 7 DH (GPH) 14  
198 Dehler 38 DEN 100 Roars ark Peder Roar Jensen Assens Sejlklub 554.2 25/5/19@11:10:08 22:40:08 1:4:13:10 20 6 7 DH (GPH) 15  
205 X-362 DEN 7556 Else Marie Henrik kjær Jakobsen Bogense 572.8 25/5/19@11:56:00 23:26:00 1:4:16:16 22 6 7 DH (GPH) 16  
196 Hanse 375 DEN 603 MaxiMus Niels Erik Sørensen Roskilde Sejlklub 561.4 25/5/19@11:46:56 23:16:56 1:4:33:25 21 6 7 DH (GPH) 17  
191 Hanse 371 DEN 505 Pangea Claus Dyring Kolding Sejlklub 568.4 25/5/19@12:09:04 23:39:04 1:4:39:27 21 6 7 DH (GPH) 18  
201 Hanse 370 DEN 246 Marlene Steen Pedersen Kolding 568.6 25/5/19@12:23:30 23:53:30 1:4:53:25 21 6 7 DH (GPH) 19  
211 Molich-X-Meter DEN 27 Josephine Claus Christensen Kerteminde 556.0 25/5/19@11:55:44 23:25:44 1:4:54:38 23 6 7 DH (GPH) 20  
187 Seascape 27 DEN 80 Emmas Dilemma Henrik Lange Århus sejlklub 569.8 25/5/19@12:31:02 1:0:01:02 1:4:58:12 19 6 7 DH (GPH) 21  
199 Hanse 375 GER 7530 Vertigo Adrian Wiedenbach Yachthafen GMS Maasholm 556.4 25/5/19@12:13:15 23:43:15 1:5:11:14 21 6 7 DH (GPH) 22  
204 Hanse 370 DEN 392 TØSEN Else Elbek Marselisborg Sejlklub 557.2 25/5/19@12:25:14 23:55:14 1:5:21:22 21 6 7 DH (GPH) 23  
178 Ballad DEN 674 Bilbo Rolf Vedel Petersen Lynetten 647.6 25/5/19@16:41:30 1:4:11:30 1:6:09:43 18 6 7 DOUBLEHANDED(GPH) 24  
179 Banner 34 DEN 9 Caner Søren Herreborg Fjellebroen Sejlklub 610.6   DNF   18 6 7 DOUBLEHANDED(GPH) 25  
188 Matcher 31 DEN 3 Den Gyldne Dame Kasper Grønbæk Bogense Sejlklub 557.6   DNF   19 6 7 DH (GPH) 25  
189 Matcher 31 DEN 11 ENGEL Morten Leth-Jessen Kolding 544.8   DNF   19 6 7 DH (GPH) 25  
180 Dufour 34 Performance DEN 5960 Rendezvous Bjarne Levin Skælskør Amatør-sejlklub 579.0   DNF   18 6 7 DOUBLEHANDED(GPH) 25  
181 Luffe 37 DEN 83 Ditte Kim Madsen Lynetten 576.6   DNF   18 6 7 DOUBLEHANDED(GPH) 25  
190 FE 28R DEN 264 BANZAII Steen Madsen Middelfart Sejlklub 544.2   DNS   19 6 7 DH (GPH) 25  
206 X-372 Sport DEN 7876 X ie n X Bo Mammen Kruse SYC, Sønderborg Yacht Club 569.0   DNS   22 6 7 DH (GPH) 25  
208 X-362 Sport DEN 118 Fiore di sale Kim Ebler Hansen Kolding Sejlklub 556.2 25/5/19@10:14:46 DSQ   22 6 7 DH (GPH) 25  
210 Molich X DEN 3 Vores Båd Anders Beckett Faaborg 557.6   DNC   23 6 7 DH (GPH) 33  
200 Drabant 38 DEN 20 Lone Christian Monberg Skovshoved Sejlklub     DNC   20 6 7 DH (GPH) 33  

Palby Fyn Cup 2019 - 7 Grp

Start: 8, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@12:45:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
236 X-35 DEN 67 FOXY LADY Jette Dalegaard Brejning Båd Klub 538.4 25/5/19@09:12:44 20:27:44 1:2:37:07 27 7 8 DH (GPH) 1  
239 X-37 DEN 74 Toxic Jørn Juhl Sønderborg Yacht-Club 549.6 25/5/19@09:43:26 20:58:26 1:2:42:03 28 7 8 DH (GPH) 2  
220 Luffe 44 DEN 35 Trine Kim Viborg Horsens Sejlklub 546.2 25/5/19@09:41:47 20:56:47 1:2:48:13 25 7 8 DH (GPH) 3  
241 X-37 DEN 125 Ventoux Niels Nørgaard Pedersen Middelfart 547.6 25/5/19@09:48:36 21:03:36 1:2:51:49 28 7 8 DH (GPH) 4  
219 Luffe 3,6 DEN-363 Misty Søren Christiansen Struer 546.4 25/5/19@09:49:33 21:04:33 1:2:55:32 25 7 8 DH (GPH) 5  
222 X-412 DEN 166 X-Dream Eli Schrøder Egå Sejlklub 533.6 25/5/19@09:36:45 20:51:45 1:3:12:10 25 7 8 DH (GPH) 6  
231 DB 35 DEN 1 BIG Anders Thor Larsen Kalundborg Sejlklub 530.0 25/5/19@09:28:51 20:43:51 1:3:12:33 26 7 8 DH (GPH) 7  
221 Luffe 40 DEN 34 Sirona Hans Jørn Knudsen Marselisborg Sejlklub 534.8 25/5/19@09:58:23 21:13:23 1:3:31:03 25 7 8 DH (GPH) 8  
216 Dynamic 35 DEN 2 Gungner Ole Sønderby Egå 563.2 25/5/19@11:11:02 22:26:02 1:3:38:22 25 7 8 DH (GPH) 9  
233 J-105 GER 6560 Jalapeño Hinnerk Blenckner Segelclub Eckernförde 549.2 25/5/19@10:40:01 21:55:01 1:3:39:33 26 7 8 DH (GPH) 10  
225 Bavaria 38 match DEN 7324 Boomerang Axel Thomsen Kaløvig Bådelaug 530.4 25/5/19@09:59:36 21:14:36 1:3:42:23 25 7 8 DH (GPH) 11  
229 Bashford 36 GER 6505 Belmonte Frank Reinecke SCOe, Hamburg 536.6 25/5/19@10:15:45 21:30:45 1:3:44:16 26 7 8 DH (GPH) 12  
224 Luffe 40.04 DEN - 7 Rasmida Hans Dahlmann Bugten 532.4 25/5/19@10:11:49 21:26:49 1:3:50:00 25 7 8 DH (GPH) 13  
213 DS Matchracer Sort (23) Hindsgavl Emilie Strøm Middelfart 543.8 25/5/19@10:39:27 21:54:27 1:3:51:25 24 7 8 DH (GPH) 14  
232 J/112E DEN1 Joy Remi Provost Kerteminde Sejlklub 528.2 25/5/19@10:09:33 21:24:33 1:3:57:23 26 7 8 DH (GPH) 15  
237 X-35 DEN 3500 Pixeline Jacob Stachelhaus Hou Baadlaug 537.8 25/5/19@10:41:02 21:56:02 1:4:06:48 27 7 8 DH (GPH) 16  
240 X-37 DEN 155 Jinx Morten Schmidt Århus Sejlklub 549.0 25/5/19@11:09:37 22:24:37 1:4:09:37 28 7 8 DH (GPH) 17  
242 X-37 GBR9890T UXOR Erik Lorin Rasmussen Kalundborg sejlklub 546.0 25/5/19@11:02:49 22:17:49 1:4:09:43 28 7 8 DH (GPH) 18  
226 J 33 GER 7445 MATHILDE Jan Böhm SCU 564.8 25/5/19@11:47:00 23:02:00 1:4:10:40 26 7 8 DH (GPH) 19  
215 DS Matchracer Orange (25) Palby Marine Naja Bjørnholt Middelfart 543.8 25/5/19@11:02:28 22:17:28 1:4:14:26 24 7 8 DH (GPH) 20  
214 DS Matchracer Gul (19) Match Racing Danmark Janus Hygum Middelfart 543.8 25/5/19@11:07:15 22:22:15 1:4:19:13 24 7 8 DH (GPH) 21  
217 Jeanneau 39 DEN 4088 Sally Morten Clausen Sønderborg Yacht-Club 552.6 25/5/19@11:27:46 22:42:46 1:4:19:29 25 7 8 DH (GPH) 22  
227 J105 Den 589 Eclipse Claus Hansen Egå Sejlklub 545.6 25/5/19@11:12:22 22:27:22 1:4:20:11 26 7 8 DH (GPH) 23  
234 X-35 Den 40 Molly Russell Brice Juelsminde 540.4 25/5/19@11:02:44 22:17:44 1:4:22:31 27 7 8 DH (GPH) 24  
228 Matcher 37 DEN 6 Matchless Dan Østergård Kolding Sejlklub 538.8 25/5/19@11:05:58 22:20:58 1:4:29:26 26 7 8 DH (GPH) 25  
218 ELAN 350 DEN 350 HolyMoly Klaus Johansen Skælskør Amatør Sejlklub 550.8 25/5/19@11:37:16 22:52:16 1:4:33:08 25 7 8 DH (GPH) 26  
223 X-412 DEN 155 Fiona Peder Enevoldsen Sejlklub Neptun Vejle 532.4 25/5/19@11:31:53 22:46:53 1:5:10:04 25 7 8 DH (GPH) 27  
185 Salona 40 GER 7841 Fønix Werner Holzhauer ESC HAMBURG 529.0 25/5/19@12:10:07 23:25:07 1:5:56:07 25 7 8 DH (GPH) 28  
235 X-35 GER 5795 Boatox Peter Biltzinger Mühlenberger Segelclub 540.2 25/5/19@12:41:37 23:56:37 1:6:01:51 27 7 8 DH (GPH) 29  
230 IMX38 mod GER 7727 Catch Up Björn Schwarzer WSV Uetersen 533.8   DNF   26 7 8 DH (GPH) 30  
238 X-35 DEN 124 Dream-X Henrik Igel Køge Sejlklub     DNC   27 7 8 DH (GPH) 31  

Palby Fyn Cup 2019 - 8 Grp

Start: 9, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@13:00:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
255 IMX 40 GER 6155 Pax Klaus-Uwe Stryi RVE 529.0 25/5/19@08:46:20 19:46:20 1:2:17:20 30 8 9 DH (GPH) 1  
262 Luffe 43 GER 4664 ADAMAS Jan Peters SVH-SSCH 518.2 25/5/19@08:40:12 19:40:12 1:2:36:02 31 8 9 DH (GPH) 2  
258 IMX 40 DEN 69 FLUX II Mads Lobert Sejlklubben København 520.8 25/5/19@08:49:38 19:49:38 1:2:39:30 30 8 9 DH (GPH) 3  
252 First 40.7 DEN 9885 Profile Thomas Hannibal Juelsminde 541.2 25/5/19@09:45:29 20:45:29 1:2:48:25 29 8 9 DH (GPH) 4  
260 X4-3 DEN 10 Varix Lars Rasmussen Vallensbæk 519.8 25/5/19@09:14:24 20:14:24 1:3:06:34 31 8 9 DH (GPH) 5  
263 X-Yachts X 4.3 DEN 36 Sixtus Harry Laustsen Struer Sejlklub 518.2 25/5/19@09:14:02 20:14:02 1:3:09:52 31 8 9 DH (GPH) 6  
261 X4-3 DEN 57 Dixi2 Erik Stannow Helsingør Sejlklub 518.8 25/5/19@09:25:36 20:25:36 1:3:20:04 31 8 9 DH (GPH) 7  
265 Grand Soleil 43 Den 24 Claus Gildberg Claus Gildberg Langelinie 517.8 25/5/19@09:24:25 20:24:25 1:3:21:11 31 8 9 DH (GPH) 8  
246 Elan 40 SWE 213 Theia Evan Nielsen Kalundborg 552.8 25/5/19@10:49:46 21:49:46 1:3:26:02 29 8 9 DH (GPH) 9  
253 X-40 DEN 37 Ourdream Erling Bisgaard Middelfart sejlklub 535.2 25/5/19@10:11:19 21:11:19 1:3:28:03 29 8 9 DH (GPH) 10  
259 Comet 41S DEN 15414 Eola Niels Laursen Troense Bådelaug 521.6 25/5/19@09:53:37 20:53:37 1:3:41:38 31 8 9 DH (GPH) 11  
244 Arcona 370 DEN 52 Flow Christian Rosendal Kolding sejklub 558.2 25/5/19@11:19:36 22:19:36 1:3:43:26 29 8 9 DH (GPH) 12  
249 Faurby424E DEN 51 Sunshine Carsten Knudsen Fjellebroen 542.6 25/5/19@10:55:13 21:55:13 1:3:54:56 29 8 9 DH (GPH) 13  
256 IMX 40 DEN 43 Seven Oceans Jesper Rasmussen Grenaa 526.6 25/5/19@10:21:52 21:21:52 1:3:58:23 30 8 9 DH (GPH) 14  
243 Jeanneau Sun Fast 36 DEN 11 Scarlet Martin Ottesen Køge Sejlklub 566.8 25/5/19@11:57:35 22:57:35 1:4:01:39 29 8 9 DH (GPH) 15  
257 IMX 40 DEN 9 Xilje Morten Kirkelund DTU Sailing 521.6 25/5/19@10:16:41 21:16:41 1:4:04:42 30 8 9 DH (GPH) 16  
247 Sirena 44 Den 111 Cultura Finn Fink Sejlkluben Ebeltoft vig 549.4 25/5/19@11:27:40 22:27:40 1:4:11:45 29 8 9 DH (GPH) 17  
248 Hanse 400e DEN 7 Hygge Hans Jesper Kragmann sbk 542.8 25/5/19@11:25:08 22:25:08 1:4:24:24 29 8 9 DH (GPH) 18  
245 Bavaria 35 match DEN 552 OurMatch Mette Wermuth Iermiin Aarhus sejlklub 555.0 25/5/19@12:44:36 23:44:36 1:5:15:48 29 8 9 DH (GPH) 19  
254 Hanse 400 DEN 808 Gaga Peter Wind Køge Sejlklub 534.8 25/5/19@12:02:04 23:02:04 1:5:19:44 29 8 9 DH (GPH) 20  
250 Hanse 400 DEN 107 Fionia Flemming Olsen Fåborg 542.0 25/5/19@12:55:47 23:55:47 1:5:56:53 29 8 9 DH (GPH) 21  
251 Grand Soleil 45 DEN 44 Stella Maris Lars Rasmussen Bogense 541.8 25/5/19@11:16:44 DNS   29 8 9 DH (GPH) 22  
266 Grand Soleil 43 DEN 8 FeOs Tue Andersen Snaptun Sejlklub     DNC   31 8 9 DH (GPH) 23  
264 German Frers 44 DEN 1444 Loyal & Awesome Henrik Gersling KBL 518.0   DNC   31 8 9 DH (GPH) 23  

Palby Fyn Cup 2019 - 9 Grp

Start: 10, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@13:15:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
277 Melges 32 DEN 205 Pelle P Jan Madsen Thurø Sejlklub 501.4 25/5/19@07:17:19 18:02:19 1:1:36:48 34 9 10 DH (GPH) 1  
280 Elliott 35 SS DEN 35551 Palby Marine HANSEN Sailing Team KDY 473.2 25/5/19@06:32:31 17:17:31 1:1:56:51 34 9 10 DH (GPH) 2  
269 X-41 GER 7350 Sydbank Torsten Bastiansen Flensborg Yacht Club 502.0 25/5/19@07:44:16 18:29:16 1:2:02:22 32 9 10 DH (GPH) 3  
273 Xp44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg KDY 497.2 25/5/19@07:51:56 18:36:56 1:2:21:04 33 9 10 DH (GPH) 4  
278 Ker 37 DEN 1100 Visione 7 Per Weiskvist Nyborg sejlforening 497.6 25/5/19@07:54:42 18:39:42 1:2:22:55 34 9 10 DH (GPH) 5  
279 Landmark 43 DEN 36789 Esbern Snare Martin Meredin Kalundborg 482.2 25/5/19@07:20:10 18:05:10 1:2:23:48 34 9 10 DH (GPH) 6  
286 Grand Soleil 50 DEN 606 Bella Mente Søren Larsen Vejle Neptun 496.0 25/5/19@07:57:44 18:42:44 1:2:29:38 35 9 10 DH (GPH) 7  
275 Frost 38 DEN 1 Frostboxen Jakob Frost Faaborg Sejlklub 505.8 25/5/19@08:20:32 19:05:32 1:2:29:54 34 9 10 DH (GPH) 8  
287 X-50 Den 62 Onyx Ole Rasmussen Vallensbæk dtrand 485.8 25/5/19@07:41:52 18:26:52 1:2:37:14 35 9 10 DH (GPH) 9  
288 X-50 DEN 9750 Jørn NisseXOXO Jørn Nissen juelsminde 484.8 25/5/19@07:40:46 18:25:46 1:2:38:26 35 9 10 DH (GPH) 10  
281 Oyster One-Off DEN 4321 Essex Girl Jan Olesen Gilleleje 472.2 25/5/19@07:14:17 17:59:17 1:2:40:55 34 9 10 DH (GPH) 11  
283 Arcona 430 DEN 45 Sirenita Carsten Dilling KDY 508.0 25/5/19@08:52:08 19:37:08 1:2:56:26 35 9 10 DH (GPH) 12  
276 ILC 40 DEN 7 White Tiger Mathias Andreasen Snaptun 503.2 25/5/19@09:00:00 19:45:00 1:3:15:20 34 9 10 DH (GPH) 13  
274 Xp44 DEN-66 Xpresso Team Xpresso Sønderborg Yacht-Club 496.4 25/5/19@08:49:22 19:34:22 1:3:20:21 33 9 10 DH (GPH) 14  
268 X-41 DEN 5991 Galatea Nils-Jørn Rahbel KAS 503.2 25/5/19@09:07:32 19:52:32 1:3:22:52 32 9 10 DH (GPH) 15  
267 X-41 DEN 7886 TomCat 3 Mikkel Lange Kerteminde Sejlklub 503.2 25/5/19@09:11:28 19:56:28 1:3:26:48 32 9 10 DH (GPH) 16  
271 XP44 DEN 100 Venus Klaus Gram-Hansen Årøsund Bådelaug 502.4 25/5/19@09:12:16 19:57:16 1:3:29:27 33 9 10 DH (GPH) 17  
272 Xp44 DEN 57 Margaux III Hans Büttner Brejning Båd Klub 499.2 25/5/19@09:14:20 19:59:20 1:3:38:52 33 9 10 DH (GPH) 18  
285 Xc45 DEN109 Xaica Carsten Mikkelsen Marselisborg 502.8 25/5/19@09:49:02 20:34:02 1:4:05:18 35 9 10 DH (GPH) 19  
282 Humphreys 39 GER 7759 GINKGO Dirk Clasen RVE 490.0   RET   34 9 10 DH (GPH) 20  
284 Arcona 430 DEN 46 Mermaiden Jens Munch-Hansen KDY 507.8   DNC   35 9 10 DH (GPH) 21  
270 X-41 DEN 6869 Nexus Søren Junker Horsens Sejlklub     DNC   32 9 10 DH (GPH) 21  

Palby Fyn Cup 2019 - 10 Grp

Start: 11 - TEXEL, Finishes: Finish time, Time: 24/5/19@13:30:00, Distance: 138
Delt nr. Bådtype Sejl nr. Bådnavn Skipper Sejlklub Mål Finish Elapsed Corrected Løb Grp Start Kategori Plc. Bemærkning
305 Dragonfly 28 Performance DEN 28187 GoldenEye Henrik Bøje Skærbæk Bådeklub 0.775 25/5/19@05:30:16 16:00:16 12:24:12 37 10 11 TEXEL 1  
304 Dragonfly 28 Performance DEN 2884 Lanzelot Jakob Madsen Birkerød Sejlklub 0.794 25/5/19@05:24:32 15:54:32 12:37:54 37 10 11 TEXEL 2  
315 Black Marlin DEN 1 Black Marlin Jan Andersen Ballen sejlklub 0.962 25/5/19@03:05:02 13:35:02 13:04:04 39 10 11 TEXEL 3  
316 Trimaran One-Off DEN - 60 Dragonfire Jens Quorning Skærbæk SBK 1.087 25/5/19@01:45:04 12:15:04 13:19:01 39 10 11 TEXEL 4  
296 Catana 44 NOR 455M OctoPus Karl Otto Book Aabenraa 0.68 25/5/19@09:14:56 19:44:56 13:25:45 36 10 11 TEXEL 5  
313 Farrier F-32SR SWE 3 TODAY Anders Roth Malmö Segelsällskap 1.042 25/5/19@02:32:24 13:02:24 13:35:16 39 10 11 TEXEL 6  
303 Dragonfly 35 DEN 3538 Skagerrak 3 Thuesen Jens Thurö Sejlklub 0.813 25/5/19@06:23:36 16:53:36 13:44:03 37 10 11 TEXEL 7  
307 Dragonfly 25 Sport DEN 67 White sensasion Peter Quorning Skærbæk Bådelaug 0.781 25/5/19@07:33:56 18:03:56 14:06:33 38 10 11 TEXEL 8  
309 Dragonfly 800 Racing Den 162 Flotte Lotte Stine Quorning Skærbæk sejlklub 0.84 25/5/19@06:19:01 16:49:01 14:07:34 38 10 11 TEXEL 9  
294 Dragonfly 920 DEN 92030 Thor Lars Præst TSK Thurø sejlklub 0.775 25/5/19@08:00:17 18:30:17 14:20:28 36 10 11 TEXEL 10  
301 Dragonfly 32 DEN 3250 Dragonfly Emil Landry Skærbæk bådelaug 0.769 25/5/19@08:15:12 18:45:12 14:25:17 37 10 11 TEXEL 11  
317 Diam 24 DEN-01 Gitz Sailing Søren Gitz-Johansen Skovshoved Sejlklub 0.87 25/5/19@06:17:10 16:47:10 14:36:14 39 10 11 TEXEL 12  
319 Dragonfly 25 DEN 25 Smultronbris Anders Brandt Skærbæk 0.806 25/5/19@08:05:52 18:35:52 14:59:23 38 10 11 TEXEL 13  
299 Dragonfly 28 Performance GER 28177 MOJO Tim Bothe WSG-NOK Kiel 0.775 25/5/19@09:13:23 19:43:23 15:17:07 37 10 11 TEXEL 14  
300 Dragonfly 920 Extreme GER159 Cayenne Herbert Schüler CKA Hamburg 0.847 25/5/19@08:07:00 18:37:00 15:46:06 37 10 11 TEXEL 15  
295 Dragonfly 800c DEN 193 Tristar Palle Lemminger Juelsminde 0.752 25/5/19@10:37:15 21:07:15 15:52:58 36 10 11 TEXEL 16  
311 Dragonfly 25 sport GER 25 Gecko Rüdiger Schwarz SKWB 0.795 25/5/19@09:44:40 20:14:40 16:05:40 38 10 11 TEXEL 17  
290 Dragonfly 920 DEN 22 Draco Bent Pedersen Egaa Marina 0.781 25/5/19@10:34:33 21:04:33 16:27:37 36 10 11 TEXEL 18  
314 One Off trimaran 33 DEN 40 Dragster Ejner Kjær Marselisborg Sejlklub 0.943 25/5/19@07:19:45 17:49:45 16:48:46 39 10 11 TEXEL 19  
298 Farrier F82R GER 161 Flaneur André Bätz SLRV 0.8 25/5/19@11:05:58 21:35:58 17:16:46 37 10 11 TEXEL 20  
291 Dragonfly 1000 DEN 1004 M Tolerance Henrik Christensen Skærbæk Bådeklub 0.769 25/5/19@12:07:46 22:37:46 17:24:07 36 10 11 TEXEL 21 60 min. tillagt
289 Dragonfly 920 T DEN 153 Trinity Klaus Bøggild Assens Sejlklub 0.758   DNF   36 10 11 TEXEL 22  
310 Farrier F22r Den 76 Linet2 Peter Højland Herslev strand 0.855   DNF   38 10 11 TEXEL 22  
312 Dragonfly 28 Touring 28-125 Jâäääär Hanno Elsner Marina Minde 0.794   DNF   38 10 11 TEXEL 22  
302 Farrier F82R GER 168 Tribelle Ulf Rosskamp SLRV 0.8   DNF   37 10 11 TEXEL 22  
306 Corsair 750 Sprint DEN 87 Bah-Buuuh Tobias Grandt Pedersen SBK 0.787   DNF   38 10 11 TEXEL 22  
308 Farier F31r DEN 26 Kekima Heine Tønnesen Sejlklubben Køge Bugt     DNC   38 10 11 TEXEL 27  
318 Rc27 Den 27 Kong gulerod Lars Ørum Skærbæk Bådeklub 1.075   DNC   39 10 11 TEXEL 27  
292 Dragonfly 800MK II DEN 92 Juhuuuu Anders Hjortlund Kolding Sejlklub 0.763   DNC   36 10 11 TEXEL 27  
293 Cosair 27 DEN 409 Kanoni John Runge Thurø Sejl Klub 0.714   DNC   36 10 11 TEXEL 27  
297 Dragonfly 800 Swing Wing GER 123 TRI Lars Kaempfe Flensborg Yacht Club 0.8   DNC   36 10 11 TEXEL 27  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCKom ikke til start Varies
DNFIkke fuldført Varies
DNSIkke startet Varies
DSQDiskvalifikation 35
RETUdgået 23



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com